A garzon szó a francia „garcon”-ból ered, melynek az alábbi jelentései lehetnek: fiú, pincér, agglegény – ebből jött létre az egyszobás lakásokra használt kifejezés.
Manapság Budapesten rengetegen keresik az egyszobás, kis alapterületű lakásokat, mert ezek alacsonyabb áron vásárolhatók meg, ugyanakkor első lakásnak megfelelhetnek. Mielőtt belekavarodnék egy ingatlanpiaci okfejtésbe, vissza is térek gyorsan a saját szakterületemhez, a lakberendezéshez.
A kislakásokat berendezni korántsem egyszerű, éppen ezért nem csodálkoztam, amikor kérésként érkezett hozzám, hogy írjak a témáról. Kihívás egyetlen szobát úgy berendezni, hogy minden tevékenységhez legyen elegendő tér, ugyanakkor kellő tárolóhellyel is rendelkezzünk.
Egy ilyen lakás tervezésekor éppen ezért elő kell vennünk minden kreativitásunkat. Többfunkciós bútorokra, mozgatható és összecsukható darabokra lesz szükségünk. Szerencsére a bútorgyártók többségének kínálatában megtalálhatóak ezek a termékek, ezáltal lehetőségünk nyílik minden egyes négyzetcentimétert kihasználni. Emellett egy jó asztalos munkájára szintén igény merülhet fel.
Nehéz ebben a témában a fentieken kívül olyan alapelveket megosztanom, melyek minden garzonlakásban működni fognak, ezért most is több ötletet gyűjtöttem, melyek közül remélhetőleg Te is megtalálod azt, ami az otthonodban kivitelezhető.
1. Használj térelválasztókat!
Abban az esetben, ha viszonylag sűrűn fogadsz vendéget garzonlakásodban, érdemes lehet térelválasztót alkalmaznod, hogy a hálórészt a közösségi területtől valamilyen szinten elszeparáld. Ez lehet függöny, paraván vagy akár egy polcrendszer, amivel plusz tárolófelületet is nyerhetsz.
2. Több szint egy térben
Belvárosi lakások esetében többnyire elmondható, hogy nagy belmagassággal számolhatunk. Ilyen esetben kézenfekvő a galéria kialakítása, viszont sajnos sok esetben látom, hogy ez elég rosszul sikerült és a tér zsúfolt hatású lett. Gyűjtöttem pár képet, hogyan lehet ezt jól csinálni:
3. Építs dobogót!
Ha nem rendelkezel extra belmagassággal, akkor is van lehetőséged szintkülönbséggel megtörni a teret, egyúttal plusz tárolóhelyet létrehozni. Készíttess olyan dobogót, melynek különböző részeibe szekrények és fiókok vannak kialakítva.
4. Több az 1-ben
Praktikus lehet olyan bútorokat választanod, melyek könnyen átalakíthatók egy másik funkciójú bútorrá. Így ugyanaz a darab kiszolgál téged éjszaka, de a nappali tevékenységeid során is.
5. Okos tárolás
Kislakások esetében különösen fontos, hogy mindennek előre kitaláljuk a helyét. A tároláshoz írt sorozatomban rengeteg tippet találsz a különféle helyiségekhez. Írtam a konyháról ITT, a fürdőszobáról ITT, az előszobáról ITT, de még a könyvek tárolásához is találsz egy külön bejegyzést ITT.
+1. Optikai „csalódások”
Ha sikerült a garzonlakásod kellő alapossággal megtervezni és mindennek megtalálni a helyét, még mindig van pár tippem, ami a segítségedre lehet, hogy szellősebbnek érezd a teret. Ebben a bejegyzésben a nappaliról írtam, de az alapelvek a teljes lakás esetében is alkalmazhatók.
Ha tetszett az írásom és nem szeretnél lemaradni a következő lakberendezési inspirációról vagy kreatív alkotásomról, akkor kövess a Facebook oldalamon!
Szép napot,
Ági
Képek forrása: Pinterest és Interiorzine.com