A Pantone nyomdaipari nagyvállalat a kétezres évektől kezdve minden évben meghatározza az „év színét”. Ezt valamelyik európai fővárosban, egy kétnapos, zárt ajtók mögött zajló megbeszélés során választják ki a színkeveréssel foglalkozó szakemberek. Figyelembe veszik az adott évre jellemző kulturális, filmes, művészeti hatásokat, a gazdasági helyzetet, a szabadidő eltöltésének legkedveltebb módjait, az utazási célpontokat, a vásárlási szokásokat, a ruha- és ékszerdivatot, az autók világát, de a politikát is. Az így kijelölt szín azután megjelenik a cég kereskedelmi tevékenységében, felhasználják különböző termékek csomagolásához, visszaköszön a divatban és a design különböző területein is.
2018 színe az ultraviola lett, mely a lila egyik élénk árnyalata. A színek hatását régóta kutatják, az eredményeket felhasználják például a marketingben, de a gyógyászatban is. A lila a kék és a piros keveréke, vagyis a hatása valahol a nyugtató és az energetizáló között van. Ez azt jelenti, hogy idegesség esetén egyszerre lazít és megerősít. Aktiválja az agy kreatív központját, serkenti a szellemre való koncentrálást. A testre való hatását illetően súlyos színnek számít, mert depressziót okozhat, viszont helyreállítja a gyulladt területeket.
A lila időtlen idők óta a királyok színe, a designban is jólétet és luxust sugároz.
Nem kezdek bele részletes színtani ismertetőbe, de annyi bizonyos, hogy a lila szín arca sokféle, attól függően, hogy milyen színekkel társítjuk, az enteriőrben különböző hatást érhetünk el vele. Türkizzel pezsdítő, vörössel egzotikus, kevés zölddel-naranccsal pihentető, natúr színekkel alkalmazva nyugodt, szürkével-feketével rejtélyes és fejedelmi, fehérrel ártatlan, levendulával ellenállhatatlan, színpadias. Bármelyik kombinációra is essen választásunk, az eredmény mindenképpen karakteres lesz és sohasem unalmas.
Nem tudom, hányan szeretik közületek a lila színt (bevallom, én nem igazán), most mégis arra bátorítalak titeket, hogy használjátok nyugodtan otthonotokban. Hiszen a fentiek alapján már tudjátok, hogy ösztönzi a kreativítást, az pedig olyan nagy baj nem lehet, nem igaz? :)
Forrás: https://artportal.hu/magazin/add-meg-magad-a-szineknek-50-eves-a-pantone-skala/
http://obtrude.cafeblog.hu/2014/04/22/szinek-jelentese-lila/
Képek: Pinterest